فناوری و تلویزیون دیجیتال

شبکه نسیم پنج ساله شد

عنوان بنر

شبکه نسیم پنج ساله شد

۱۷ اردیبهشت سالروز افتتاح شبکه نسیم است. به همین دلیل، به‌ عملکرد این شبکه در این پنج سال نگاهی انداختیم.

 

شبکه نسیم ۲۶شهریور ۱۳۹۲ کار خودش را در فرستنده سوم تهران آغاز کرد. به گفته موسسان نسیم، این نام کوته‌نوشت کلمات نشاط، سرگرمی، یادها و مسابقه است. نسیم از این تاریخ تا ۱۵مهر ۱۳۹۲ فقط به پخش تیزرها و آنونس ها مشغول بود و ۱۵مهر پخش آزمایشی دوساعته آن آغاز شد. بینندگان تلویزیون، به خاطر دارند که این دوساعت در شبانه روز مدام تکرار میشد و این داستان تا زمان افتتاح رسمی ادامه داشت.

 

نسیم مخاطبان زیادی جذب خود کرده بود و این باعث شد، شبکه های استانی زمانی را در کنداکتور خود به پخش برنامه‌های شبکه نسیم اختصاص دهند. علت اینکار سراسری نبودن نسیم در آن برهه زمانی بود.

عینک آفتابی بااجرای رضا رشیدپور و آبرنگ با اجرای بهنوش بختیاری از اولین برنامه های تولیدی شبکه نسیم هستند.ویتامین خ، دوباره گوش کن، شب کوک، سیم خاردار،بی‌سیم، هاونگ نیز برنامه هایی بودند که پس از آنها روانه آنتن شدند اما جز شب کوک، بقیه چندان مشهور و مورد بحث مخاطبان نشد.

 نسیم رفته رفته رو به کمال حرکت کرد و استارت سلبریتی محوری را زد. در این راستا ابتدا خندوانه با اجرای رامبدجوان رنگ آنتن را دید و پس از آن دورهمی با مهران مدیری، کودک شو با پژمان بازغی، وقتشه با کامران تفتی، هزارداستان با جمعی از بازیگران و شبی با عبدی با اجرای اکبر عبدی را تولید و پخش کرد که در این بین، شبی با عبدی به‌علت تکراری بودن فرم آن و البته اجرای ضعیف چندان مورد توجه مخاطبان قرار نگرفت. 

 

در این سال‌ها نسیم در زمینه سریال سازی بیکار ننشست و مجموعه‌های طنز شکرآباد، حالت خاص، همسایه‌ها، دست به نقد، سفر در خانه و افسانه هزارپایان را تولید و پخش کرد. البته در میان این آثار، مجموعه همسایه‌ها بعلت ضعف متن برای پخش تلویزیونی، به یکباره از شبکه دو به شبکه نسیم منتقل شد!

 

کنداکتور شبکه نسیم را تنها سریال‌ها و برنامه‌ها تشکیل نمی‌دهند و این میان برنامه‌ها هستند که بعنوان مکمل عمل می‌کنند. نسیم در طول کنداکتور خود، نسیم آوا، نسیم نما، نسیم آفرینش،دیدنی‌ها و... را در قالب آیتمی بنام قاصدک پخش می‌کند.

 

 

شاید بتوان از این شبکه به عنوان یکی از شبکه‌های متمایز در میان شبکه‌های سازمان صدا و سیمای جمهوری اسلامی ایران یاد نمود. برگزاری خنداننده شو در برنامه خندوانه با واکنش‌های بعضاً کاملاً متفاوت و متناقض مواجه شد یکی از برنامه‌هایی است که با چالش های بسیاری مواجه شد. حضور هنرمندانی همچون سامان احتشامی؛ نوازنده پیانو به همراه نواختن پیانو در برنامهٔ دورهمی، یا حتی شنیدن صدای گامنو (سیدهومن شاهی) در برنامهٔ کودک شو یا خندوانه و همچنین خواندن رپ توسط او را بتوان از جمله مواردی گفت که موجب تمایز برنامه‌های این شبکه از سایر شبکه‌های سیما شده‌است. می‌توان گفت نسیم شبکه‌ای بود که بیشترین فشارها را تحمل کرد از انتقادات فراوان برخی به شب کوک که باعث شد دیگر این برنامه ادامه نیابد گرفته تا حتی همین اواخر که به‌علت انتقادات مهران مدیری به دولت، پخش فصل جدید این برنامه در هاله ای از ابهام قرار گرفت.

 

نسیم اولین و تنها شبکه‌ای بود که مراسم افتتاحش در استانی جز تهران برگزار میشد و مراسم افتتاحش در مریوان استان کردستان با حضور ضرغامی ریاست وقت سازمان برگزار شد.

 

بنابر بر برخی خبر‌های پراکنده، شبکه نسیم قرار است بزودی بصورت HD در منازل ایرانیان پخش شود و در این راستا اقداماتی درحال انجام است.

لایک : 9
کد امنیتی رفرش

لوگوی شبکه های سیما

درباره ما

به وبسایت فناوری و تلویزیون دیجیتال (بزرگترین و تنها مرجع تخصصی اخبار دنیای تلویزیون) خوش آمدید...

تاسیس: 3 خردادماه 1392

منتظر نظرات سازنده شما مخاطبین عزیز هستیم

ارتباط با ما: ftdigital.ir@gmail.com

Designed By setupsite