فناوری و تلویزیون دیجیتال

کابل‌های HDMI 2.1 مخصوص انتقال محتوای 8K به‌زودی عرضه خواهند شد

عنوان بنر

کابل‌های HDMI 2.1 مخصوص انتقال محتوای 8K به‌زودی عرضه خواهند شد

با نزدیک‌شدن به زمان برنامه‌ی آزمایش کابل‌های HDMI 2.1، فرایند اعطای گواهی به سازندگان و عرضه‌ی این کابل‌ها به بازار آغاز خواهد شد.

در سال ۲۰۱۸، استاندارد کابل‌های HDMI 2.1 با پهنای باند ۴۸ گیگابیت‌بر‌ثانیه نهایی شده بود؛ اما مؤسسه‌ی HDMI آماده‌ی ارائه‌ی گواهی به سازندگان و محصولات آن‌ها نبود. این در حالی است که تولید‌کنندگان تلویزیون و کابل در این مدت، نمونه‌های اولیه‌ی محصولات خود را نمایش دادند تا بدین‌ترتیب در آینده‌ای نزدیک، عرضه‌ی تجهیزات موردنیاز برای تماشای محتوای 8K را شاهد باشیم. ‌

 ‌

‌کابل‌های HDMI 2.1 48G از چهار لین انتقال اطلاعات بهره می‌برند که هریک پهنای باندی برابر با ۱۲ گیگابیت‌بر‌ثانیه دارد. این در حالی است که سریع‌ترین کابل‌های HDMI فعلی حداکثر پهنای باند انتقال اطلاعات ۱۸ گیگابیت‌بر‌ثانیه دراختیار کاربران قرار می‌دهند. توانایی نسل جدید کابل‌های HDMI امکان انتقال محتوای تصویری با رزولوشن یا نرخ فریم بیشتر را می‌دهند که به‌عنوان مثال می‌توان به انواع 4Kp120 و 8Kp100/120 و 10Kp100/120 اشاره کرد. همچنین، فضای رنگی جدید (BT.2020 (Rec. ۲۰۲۰ با عمق رنگ ۱۰ یا ۱۲ یا حتی انواع بسیار پیشرفته‌ی ۱۲ بیت را نیز کابل‌های HDMI 2.1 پشتیبانی می‌کنند. درکنار این‌ها، استاندارد جدید از فناوری‌های مختلفی نیز پشتیبانی می‌کند که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • Variable Refresh Rate - VRR
  • Quick Media Switching - QMS
  • Quick Frame Transport - QFT
  • eAR
 
بااین‌حال، نکته‌ی جالب نیاز بسیار زیاد محتوای تصویری به پهنای باند بالای انتقال اطلاعات زیاد است؛ جایی‌که حتی پهنای باند ۴۸ گیگابیت‌بر‌ثانیه استاندارد HDMI 2.1 نیز در بهترین حالت، تنها توانایی انتقال محتوای 8K با نرخ ۶۰ فریم‌بر‌ثانیه و عمق رنگ ۱۰ بیت و رنگ‌برداری ۴:۲:۲ را دارد. به‌همین‌دلیل، محتوای حجیم‌تر به‌کمک نسخه‌ی 1.2a فناوری DSC شرکت VESA فشرده‌سازی خواهد شد. کاربران برای تماشای محتوای 4K/60 با رنگ‌برداری ۴:۴:۴ به کابل‌های جدید نیازی نخواهند داشت؛ اما تنها راه انتقال محتوای 4Kp120/4:4:4، کابل‌های جدید UHS HDMI خواهد بود.
 
به‌دلیل ماهیت متفاوت HDMI 2.1 درمقایسه‌با HDMI 1.4/2.0، سازندگان باید از روند ساخت متفاوتی برای تولید کابل‌های جدید کمک بگیرند؛ ازاین‌رو، مؤسسه‌ی HDMI باید برنامه‌ی جدیدی برای آزمایش و درنتیجه ارائه‌ی گواهی به انواع تولیدی تدوین کند که سازندگان به‌واسطه‌ی آن بتوانند توانایی محصولات خود را بررسی کنند و از عملکرد مطلوب آن‌ها در انجام کارهای سنگین مطمئن شوند. در‌حال‌حاضر به‌دلیل نبود چنین برنامه‌ای و با وجود اعتراف مؤسسه‌ی HDMI به توانایی و تجربه‌ی درخورتوجه تولیدکنندگان تجهیزات صوتی‌‌و‌‌تصویری، هنوز هیچ‌یک از محصولات معرفی‌شده از عبارت Ultra High Speed HDMI Cables (تأییدیه‌ی موردنیاز) روی جعبه خود بهره نمی‌برند. 
به‌گفته‌ی مدیران HDMI Forum، در چند ماه آتی برنامه‌ی مذکور برای تولید‌کنندگان نهایی و عرضه خواهد شد. بدین‌ترتیب، می‌‌توان آغاز فروش رسمی کابل‌های HDMI 2.1 را در نیمه‌ی دوم سال جاری شمسی داشت. 
 
شایان ذکر است پیش‌تر معرفی برخی تلویزیون‌های 8K‌ را شاهد بودیم؛ اما به‌دلیل محتوای بسیار کم، این دسته از تلویزیون‌ها هنوز جای چندانی در سبد خرید کاربران ندارند. این معضل سال آینده تغییر گسترده‌ای خواهد کرد؛ جایی‌که به‌گفته‌ی مسئولان المپیک ۲۰۲۰ توکیو، این رویداد ورزشی با رزولوشن 8K فیلم‌برداری و پخش خواهد شد. دولت چین نیز به‌تازگی از مهاجرت به پخش محتوای 4K و 8K خبر داده است؛ بنابراین در آینده‌ی نزدیک، با گسترش محتوا و تلویزیون‌های 8K مواجه خواهیم بود و کابل‌های HDMI 2.1 نیز تنها راه انتقال این دسته از محتوا خواهند بود. 
منبع:zommit 
 
مطالب مرتبط:
لایک : 0
کد امنیتی رفرش

لوگوی شبکه های سیما

درباره ما

به وبسایت فناوری و تلویزیون دیجیتال (بزرگترین و تنها مرجع تخصصی اخبار دنیای تلویزیون) خوش آمدید...

تاسیس: 3 خردادماه 1392

منتظر نظرات سازنده شما مخاطبین عزیز هستیم

ارتباط با ما: ftdigital.ir@gmail.com

Designed By setupsite