فناوری و تلویزیون دیجیتال

کدک HEVC چیست و چگونه کار می‌کند؟

عنوان بنر

کدک HEVC چیست و چگونه کار می‌کند؟

این روز‌ها بازار خرید و فروش گیرنده‌های دیجیتال HEVC داغ شده و صبحت‌ها درخصوص پخش شبکه‌های صداوسیما بااین کدک HEVC زیاد شده است. در این مقاله به توضیح ساده نحوه عملکرد فرمت ویدیویی کدگذاری پربازده یا HEVC/H.265 می‌پردازیم و از دلایل اهمیت آن در صنعت فناوری رسانه می‌گوییم. در ادامه همراه ما باشید.

استفاده از تلوزیون‌های با ابعاد بزرگ و FULL HD روزبه‌روز در حال گسترش است و میل به تماشای شبکه‌ها با کیفیت HD افزایش می‌یابند؛ اما پخش شبکه‌های تلویزیونی باکیفیت HD بر بستر برودکست فضای زیادی اشغال می‌کند و این نگرانی را برای توسعه شبکه‌های اچ‌دی برای مسئولان فنی صداوسیما ایجاد می‌کند.

 خوشبختانه توسعه یک فناوری درحال تغییر این وضعیت است. این فناوری با نام کدگذاری ویدیویی پربازده یا HEVC/H.265 شناخته می‌شود.

البته این فناوری هنوز آن‌طور که باید فراگیر نشده؛ اما به‌تدریج در حال شناخته شدن است.

اما نحوه‌ عملکرد این فناوری چگونه است و چرا تا این حد در مورد ویدیوهای 4K اهمیت دارد؟

 

*استاندارد فعلی AVC/H.264

وقتی از طریق گیرنده یا تلویزیون دیجیتال به تماشای شبکه‌های تلویزیونی می‌پردازید، حجم دیتای این شبکه مشابه نسخه‌ خامی نیست که در اتاق پخش(رژی) وجود دارد. برای این که حجم شبکه‌های تلویزیونی متناسب با ظرفیت فرستنده‌ها باشد، باید ویدیو را فشرده کرد‌. کدگذاری پیشرفته‌ ویدیو یا AVC/H.264، در حال حاضر متداول‌ترین استاندارد فشرده‌سازی است و از طریق روش‌های مختلف، حجم فایل‌های ویدیویی را کاهش می‌دهد.

کدگذاری پیشرفته‌ ویدیو، در هر فریم به دنبال نقاطی می‌گردد که تقریباً همرنگ هستند. برای مثال در عکس زیر، بیشتر بخش‌های قسمت بالای عکس که به آسمان مربوط می‌شود، آبی‌رنگ است. الگوریتم فشرده‌سازی، تصویر را به بخش‌هایی که به آن ماکروبلاک گفته می‌شود، تقسیم می‌کند و به جای اینکه رنگ هر پیکسل را جداگانه ذخیره کند، رنگ همه‌ بخش‌های بالایی عکس را آبی در نظر می‌گیرد. این کار نسبت به ذخیره‌سازی رنگ تک‌تک پیکسل‌های یک فریم بسیار کارآمدتر است و حجم نهایی فایل را کاهش می‌دهد. به این روش، فشرده‌سازی درون فریمی می‌گویند. درواقع در این شیوه، فشرده‌سازی اطلاعات بر اساس هر فریم صورت می‌گیرد. 

http://uupload.ir/files/eqtg_53f3ef18-65b6-4f5c-814e-3ce526ae2d84.jpg

کدک H264 همچنین از روش فشرده‌سازی بین فریمی هم استفاده می‌کند. الگوریتم فشرده‌سازی در این روش، با بررسی چندین فریم، به متحرک یا ثابت بودن بخش‌های مختلف فریم‌ها پی ‌می‌برد. به‌عنوان مثالی دیگر، تصویر زیر از فیلم کاپیتان آمریکا: جنگ داخلی را در نظر بگیرید. در این تصویر پس‌زمینه تغییر چندانی نمی‌کند و تفاوت فریم‌ها در چهره و بدن آیرون‌من است. درنتیجه الگوریتم فشرده‌سازی، فریم را به ماکروبلاک‌هایی تقسیم می‌کند و با توجه به اینکه این بخش‌ها در ۱۰۰ فریم تغییر نمی‌کنند، به‌جای ۱۰۰ بار ذخیره‌سازی کامل هر فریم، تنها بخش‌های ثابت آن را تکرار می‌کند. این شیوه حجم فایل را به شکل چشم‌گیری کاهش می‌دهد. 

http://uupload.ir/files/yf3t_989a1c10-d48e-4a0f-82ed-01a4bb10c665.gif

این‌ها تنها دو مثال بسیار ساده برای توضیح شیوه عملکرد AVC/H.264 بودند. هدف اصلی فناوری AVC/H.264 کاهش حجم فایل‌ها بدون قربانی کردن کیفیت نهایی تصویر است. باید توجه داشت که هر فایل ویدیویی با فشرده‌سازی بیش از حد، دچار کاهش کیفیت می‌شود و هرچه الگوریتم‌های فشرده‌سازی هوشمندانه‌تر طراحی شده باشند؛ امکان فشرده‌سازی فایل‌ها تا جای ممکن مقدور می‌شود.

 

*فشرده‌سازی کارآمد ویدیوها به وسیله HEVC/H.265

کدگذاری ویدیویی پربازده که با عنوان HEVC یا H.265 هم شناخته می‌شود، الگوریتم‌های پیش از خود را تکامل بخشیده است. این روش برای فشرده‌سازی کارآمد‌تر ویدیوها، بسیاری از شیوه‌های AVC/H.264 را به شکل بهینه‌تر استفاده می‌کند. برای مثال هنگامی که AVC در فریم‌های متعدد به دنبال تغییرات می‌گردد، این ماکروبلاک‌ها با شکل‌ها و اندازه‌ مختلف، حداکثر می‌توانند تا سقف ۱۶ در ۱۶ پیکسل باشند؛ اما در HEVC اندازه‌ این بخش‌ها تا ۶۴ در ۶۴ پیکسل افزایش یافته است. با این شیوه الگوریتم تعداد بخش‌های کمتری را ذخیره می‌سازد و این باعث کاهش اندازه‌ ویدیوی نهایی می‌شود. 

توضیحات ارائه‌شده تنها بخشی از عملکرد HEVC را تشریح می‌کنند؛ با بیان این مقدمات اگر بخواهیم به نتیجه خروجی این الگوریتم نگاهی داشته باشیم، باید گفت که HEVC قابلیت کاهش حجم فایل‌ها تا دو برابر بیشتر از AVC و حفظ کیفیت تصویر در همان حد را دارد. این موضوع به‌خصوص در مورد ویدیوهای 4K، از اهمیت بالایی برخوردار است؛ زیرا با استاندارد AVC حجم این ویدیوها بسیار زیاد می‌شود. HEVC باعث می‌شود مشکل کمبود فضای فرستنده‌های تلویزیونی برای پخش شبکه‌های HD را تا حد زیادی حل شود.

درحال حاضر در استان‌های تهران، اصفهان ،شهرستان میانه استان آذربایجان شرقی و شهرستان‌های کرمان، شبکه‌های امید، ایرانکالا، شما، سهHD و تماشا HD بصورت HEVC پخش می‌شوند و قرار است در شهرستان‌های بیشتری نیز پخش شود. تکنولوژی امری پایان ناپذیر است، باید قدم به قدم همراه آن حرکت کرد وگرنه خیلی از آن عقب خواهیم افتاد.

سازمان صداوسیما درحال حاضر یا مشکلاتی که می‌گوید روبروست، به نظر تنها راهی که می‌تواند شبکه‌های HD را گسترش دهد، استفاده از این کدک فشردگی است تا بتواند با فرستند‌ه‌های کمتر، شبکه‌های HD بیشتری را توسعه دهد.

مخاطبان شبکه‌های تلویزیونی، برای دریافت شبکه‌های HEVC، به گیرنده‌های دیجیتالی جدید DVBT2 HEVC نیاز دارند تا نه‌تنها از پخش ویدیوهای HEVC خود؛ بلکه از پخش شبکه‌های تلویزیونی بصورت HEVC نیز پشتیبانی کند.

 

 

در پایان امیدواریم که مخاطبان خودشان را با فناوری های جدید وفق داده تا صداوسیما در این زمینه با پشتوانه قدم بردارد. 

 

مطالب مرتبط:
لایک : 4
نظرات برای این مطلب
 • 1399/01/19 - 14:00
  سلام
  من شبکه های که به صورت hevc هستند در ماهواره بدر دریافت کردم اما شبکه سوم صدا داره اما تصویر نداره میشه راهنمایی کنید
  ممنون
  پاسخ : سلام دوست عزیز
  برای اینکه این شبکه رو بگیرین باید رسیورتون از عمق رنگ 10bit پشتیبانی کنه. در غیر اینصورت تصویرش رو ندارین.
  پاسخ : سلام دوست عزیز
  برای اینکه این شبکه رو بگیرین باید رسیورتون از عمق رنگ 10bit پشتیبانی کنه. در غیر اینصورت تصویرش رو ندارین.
 • 1399/01/11 - 11:22
  سلام وقت بخیر یه سوال داشتم م
  گوشیم چندتا ویدیو با فرمتhevcضبط کرده روی گوشی های دیگه و نمایشگر ها نمایش داده نمیشه نیاز دارم به فیلم ها سوال داشتم اینکه نمیه فرمت فیل رو تغییر داد ممنون میشم از اسخگوییتون
  پاسخ : سلام.
  بله به راحتی میتونید از طریق نرم افزار های تغییر فرمت ویدیو در کامپیوتر تغییر بدینش
 • 1399/01/04 - 16:18
  با سلام و خسته نباشید و تبریک سال نو خواستم بپرسم من چندتایی فیلم با کدک X265 دارم آیا همان H265 HEVC میباشد؟ اگر یکی هست با توجه به اینکه تلویزیون من مدل شارپ LED FULL HD 1080P میباشد اگه گیرندهای دیجیتال مدل های 1001HL و 1011 شرکت «دنای» و IP1000 شرکت «پرو ویژن» را تهیه کنم و فیلم های X265 را روی فلش کپی کنم توسط USB ورودی گیرنده دیجیتال میتونم در تلویزیون تماشا کنم یا تلویزیون هم باید قابلیت نمایش کدک X265 را داشته باشه .ممنون میشم بنده را راهنمایی کنید.با تشکر
  پاسخ : سلام سال نو شما هم مبارک. بله x265 همان Hevc است. و در صورت استفاده از گیرنده هایی که ذکر‌ کردید پخش میشه و مشکلی نیست
 • 1398/12/13 - 2:17
  سلام شبکه سپهر سیما بعضی مواقع سرودهایی پخش می کند که مربوط به کشور عزیزمان ایران است متاسفانه درتمام سرود ها که پخش می شود اصفهان وشیراز وچند شهر دیگر نشان داده میشود بعضی مواقع هم اهواز رانشان دهید مگر اهواز از شهرهای بزرگ ومهم ایران نیست همیشه فقط اصفهان شیراز وچند شهر ویگر را نشان می دهید افراد خاطی را پیدا کنید شهرهای دیگر هم جز ایران است به نوبت شهرهای مختلف را نشان دهید با تشکر یوسفی
 • 1398/11/18 - 23:23
  سلام تلویزیون ما ال جی ۴۳ اینچ هستش از کجا بفهمم از HEVC پشتیبانی می کنه البته قبلا چند روز شبکه های HEVC رو نشون داد بعد قطع شد و الان فقط صدا داره تو کانال یابی هم قدرت سیگنال رو ۱۰۰ درصد ولی کیفیت رو صفر‌نشون میده مشکل از کجاست احتمال داره از آنتن باشه یا از تلویزیونه؟
  پاسخ : از گیرنده hevc استفاده کنید
 • 1398/11/13 - 15:11
  خسته نباشید
  تلویزیون ما شبکه های آی فیلم تماشا و شبکه سه به صورت hevc گرفت و هم تصویر و هم صدا دارد ولی بعد ۵ تا ده ثانیه تصویر پرش میکنه دیگه قابل دیدن نیس تهران هستم تلویزیون هم سامسونگ juc7920 فورکی هست.
  پاسخ : متاسفانه مشکل مربوط میشه از تلویزیون تون. لطفا با گارانتی led تون تماس بگیرید
 • 1398/10/23 - 13:38
  باسلام سه و چهار ماه پیش شبکه های hevc بدون مشکلی قابل دریافت بود ولی مدتی ایه قطع و وصلیش زیاده ...آذربانغربی
 • 1398/10/02 - 15:30
  با سلام
  من می خوام یه گیرنده دیجیتال بخرم که همه فرمت ها رو نشون بده از جمله H. 265 ،(یعنی فلش که میذارم همه ی فرمتها رو نشون بده )میشه راهنمایی کنین بگین کدوم گیرنده ها از لحاظ کامل بودن در نشان دادن فرمت ها بهترن؟با تشکر.
  پاسخ : در همین پست اشاره شده
 • 1398/09/28 - 15:06
  تلویزیون ما دستگاه دیجیتال ندارد و این شبکه ها بی تصویرند تلویزیون ما سونی ۶۵ اینچ
 • 1398/09/28 - 7:46
  سلام،ببخشید ما توی شهرمون(شهر های جنوبی سیستان و بلوچستان)نمیتونیم شبکه های،ایرانکالا،تماشاو امید رو دریافت کنیم،درضمن گیرنده نوع جدید dvb-t2 و hevc/h265 رو هم خریدم ولی بازم این شبکه هارو نمیاره!(جستجوی دستی و خودکار هم انجام دادم)چکار کنم که بتونم این شبکه هارو دریافت کنم؟؟؟
  پاسخ : سلام. احتمالا هنوز فرستنده دیجیتال مخصوص این شبکه ها در اون‌منطقه راه اندازی نشده
 • 1398/07/29 - 20:48
  سلام من بعداز مدتی تلویزیون رو سدچ کردمو۴ شبکه با فرمتhevc پیدا کرده ولی فقط صدا هست تصویر نداره خواستم ببینم جریان چیه و باید کار خواصی کنم تا تصویرش بیلد تلویزیوندال جی هم دارم
  پاسخ : سلام.بله کدک اونها h265 هست و باید گیرنده ای با این‌مشخصات تهیه کنید.
 • 1398/07/25 - 1:28
  سلام شبکه سپهر ساعت پخش برنامه های شبکه های سراسری واستانی را به جز خوزستان نشان می دهد علت چیست شبکه سپهر در بعضی شهرها روی شبکه دیجیتال پخش می شود به جز اهواز چرا هربرنامه جدید صدا وسیما در اصفهان تبریز وکرمان زودتر از جاههای دیگر راه اندازی می شود چرا با تشکر اکبری
  پاسخ : سلام. بارها دیده شده برنامه های خوزستان هم تبلیغ می شود. ضمنا این شبکه فقط در برخی شهرها در فرستنده چهارم یا در فرستنده های سوم جدید پخش می شود
 • 1398/07/21 - 13:51
  سلام خسته نباشید فرستنده چهارم قم شبکه اراک بود الان قطع است بروز رسانی کردم دیدم سه تا فرستنده بیشتر ندارد باتشکر
 • 1398/05/29 - 4:12
  سلام گیرنده من کانال های باکو رو دریافت میکنه اما ضعیف چیکار کنم قوی شه؟
  پاسخ : سلام بله در شهرای مرزی سیگنال های شهرهای همجوار دریافت میشه. شما میتونید ارتفای آنتن رو بیشتر کرده و از تقویت کننده استفاده کنید
 • 1398/05/25 - 10:05
  سلام، من بعد از مدتها کانالهای تلوزیون رو از نو اسکن کردم بعد دیدم یه سری شبکه ها با پسوندhevc اضافی شدن که جست‌وجو کردم تو نت و مطلب شمارو دیدم که خیلی توضیح خوبی دادید ولی یه چیزی رو متوجه نشدم، ماالان 3 تا شبکه 3 داریم،
  -معمولی
  -3 hd
  -3 hevc
  الان کیفیت 3 HD بالاتره یا یا 3 hevc؟
  پاسخ : سلام. خوشحالیم که به ما پیوستید.
  باتوجه به بیت ریت بالاتر در HEVC شبکه‌های HD در HEVC در صحنه‌های سریع و مسابثات ورزشی کیفیت بالاتری خواهند داشت. ضمنا نفرمودید از کدوم شهر هستید
 • 1398/05/23 - 18:14
  سلام من چند جا دیدم تلیوزیون از این فناوری یا گیرنده از شرکتهای دیگه حمایت می کنه راستی غیر از سایته اینترنتی بگیریم چون خیلی امن نیستن
  پاسخ : سلام.برای کسب اطلاعات بیشتر با ایدی @FTD_info در تلگرام در ارتباط باشید
 • 1398/05/23 - 16:00
  سلام اعیاد مبارک، یک سؤالی دارم، شما در چند خبر گفتید که فرستنده ی چهارم ، شبکه های تماشا و سه و امید و شما و ایرانکالا و سپهر رو داره، اگر اینجور باشه فرستنده ی سوم چی داره؟! میشه لطفاً جواب بدید!؟
  پاسخ : سلام. فرستنده سوم معمولی که بصورت DVBT ارسال میشه همین شبکه ها و رادیونما و الکوثر از آن پخش میشه . تفاوتشان در کدک آنهاست که شبکه‌های HD کیفیت بالاتری دارند(به‌علت بیت ریت بالاتر)
 • 1398/05/20 - 15:28
  سلام من در کرمان شهرستان جیرفت زندگی میکنم از کجا می تونم گیرنده دیجتالی را که شما گفتید بگیرم
  پاسخ : سلام. برخی سایت های اینترنتی بصورت انلاین می فروشند.
 • 1398/05/20 - 7:28
  سلام من یک گیرنده دیجتال دارام که شبکه ایرانکالا شما امید و تماشا وشبکه سه تصویرندارد اما مدلش رویش زدهdvbt2مشکل چیست
  پاسخ : سلام باید عبارت HEVC هم در آن ذکر شده باشد
 • 1398/05/16 - 18:24
  من دستگاه دیجتال گرفتم فقط شبکه سپهر تصویر دارد شبکه ایران کالا امید تماشا شبکه۳hd شما تصویر ندارند مشکل چیست
  پاسخ : سلام. بارها گفتیم که اگر تمایل دارید گیرنده جدید بخرید از نوع DVB-T2 و HEVC/H265 بخرید
 • 1398/03/18 - 1:29
  سلام وقت بخیر.
  اطلاع دارید تلویزیون هایی که گیرنده دیجیتال داخلی دارند توانایی دریافت hvec رو دارند یا خیر؟
  می خوام تلویزیون بگیرم توی مدل های 4k پخش این کدک امکان پذیره می خواستم بدونم گیرنده اش هم این قابلیت رو داره یا نه.
  تشکر
  پاسخ : سلام.
  تلویزیون‌های full HD تولید سال ۲۰۱۹ به بعد اصولا باید کدک hevc را ساپورت کنند اما بدون قید شرط همه تلویزیون های 4k فرمت hevc را دارند
 • 1398/03/09 - 21:34
  ۱_ ظرفیت هر فرستندهٔ صداوسیما، ارسال چند شبکه با کیفیت HD هست؟!(درصورتی که به جز ارسال شبکه ها با کیفیتHD ، با کیفیت دیگری ارسال نکنه یا بهتره بگم فقط بخواد شبکهHD بفرسته)
  ۲_ اگر شبکه هایHD رو بخواد با کدک HEVC )H.265) ارسال کنه، در اینصورت ظرفیت فرستنده چه مقدار خواهد بود؟!
  پاسخ : سلام.
  بطور ساده و به همین صورت که میگید در حالت DVB-T فرستنده های صداوسیما ۱- حدودـ۴-۵ شبکه HD میتونه قرار بده.
  ۲- با کدک HEVC در همین سیستم DVB-T میتونه ۷-۸ شبکه HD قرار بده که این تعداد در T2 بیشتر خواهد بود
 • 1398/02/18 - 23:45
  سلام
  شرکت دنای گیرنده 1011 رو روانه بازار کرده کیفیت خیلی خوبی داره و کدک hevc رو پشتیبانی میکنه.
  پاسخ : سلام بله و پست اپدیت شد
 • 1398/02/03 - 14:46
  باعرض سلام،
  لطفاً درمورد اینکه چرا شبکه های IfilmHD و presstvHD از فرستندهای دیجیتال حذف شدن و اونارو دیگه نمیشه از طریق گیرنده های دیجیتال دریافت کرد هم مطلب بزارید و توضیح بدید.
  پاسخ : سلام
  بطور خلاصه چون شبکه ای فیلم کیفیت HD نداشت وپهنای باند را بیهوده اشغال می‌کرد و همچنبن لزومی به پخش شبکه پرس بصورت HD نبود این دو شبکه حذف شدند
 • 1397/12/08 - 23:19
  سلام از هفته پیش تو بیشتر شهرهای آذربایجان شرقی از جمله اهر این شبکه هایی که اشاره کردین در حال پخش هست ولی گیرنده ما که دنای t2 هست فقط شبکه سپهر رو پشتیبانی و پخش میکنه در مورد شبکه های دیگه با کد hevc هیچ کدوم پخش نمیشه از خود شرکت دنای پرسیدم که آیا با آپدیت برنامه و .. گیرنده های t2 فعلی این شرکت قادر به پخش hevc در آینده نزدیک خواهند بود یا خیر که متاسفانه تنها جوابی که شنیدم این بود که این شبکه ها به صورت آزمایشی پخش میشن حتی تو تهران هم پخش نمیشه! و این جواب قاعدتا کمی نگران کننده هست! کاش در این مورد هم مطلب منتشر کنید خیلی ها دنبالش هستند این که آیا گیرنده های T2 فعلی قادر به پخش کدک HEVC خواهند بود یا خیر یا این یک ذهنیت اشتباه هست و باید گیرنده جدیدتر تهیه بشه؟!
  پاسخ : سلام خیر اشتباه گفته شبکه ها hevc در تهران هم هستند
  و اینکه با اپدیت گیرنده های T2 نمیتوان فرمت HEVC رو دریافت و ساپورت کرد ذهنیت اشتباهی هست که ایجاد شده و الزاما می بایست گیرنده جدید خریداری کرد. البته در معدود تلویزیون های اسمارت ممکنه که با اپدیت بشه
 • 1397/11/29 - 13:07
  با درود فراوان. از دو گیردن مذکور کدوم بهتر هستش؟ همچنین متأسفانه شهرستان ها فرستنده سوم هایشان نصب و راه اندازی نشده تا ببینیم آیا این نوع گیرنده ها خوب هستند یا خیر؟ با تشکر
  پاسخ : سلام. سلیقه ای هست فرق چندانی ندارند
 • 1397/11/29 - 13:02
  با سلام و خسته نباشید،از دو گیرنده دنای و پرو ویژن کدام یک بهتر است از لحاظ کیفیت و عملکرد؟ با تشکر فراوان
  پاسخ : سلام.
  کیفیت تصویر یکسانی دارند و فقط میدانیم دوستانی که دنای داشتن راضی بودن
 • 1397/11/23 - 22:01
  باسلام وعرض ادب.متاسفانه hdکردن شبکه های سیما خیلی به کندی داره پیش میره والان که شبکه سه وتماشا اچ دی هستندتقریبادو سوم برنامه هاشون باکیفیت sd پخش میشه مثلا پخش فوتبال برتر فق درورزشگاه آزادی یک دوربین قابلیت ضبط وپخش تصاویرباکیفیت روداراس که باعث شرم وننگ چرا که ملت ما مستحق بهترینها هستند.لطفابه انتقادات پاسخی درخورشان مردم بدید.تشکر
  پاسخ : سلام.البته تمامی محتوای شبکه تماشا اچ دی هست و اینطور نیست دو سوم باشه اما بله برنامه ای دی و فوتبال شهرستان ها اس دی هست
 • 1397/11/23 - 14:57
  سلام. امیدوارم صداوسیما این فرمت رو سریعتر گسترش بده تا زودتر شبکه هارو اچ دی کنه
 • 1397/11/17 - 13:53
  با عرض سلام و خسته نباشید و خدا قوت با توجه به اینکه کیفیت خیلی خیلی بسیار پایین و به درد نخور شبکه ورزش و چند شبکه دیگر نمیدونم چرا اچ دی سازی شبکه ها رو سازمان صدا و سیما آغاز نمیکنه چرا انقدر سازمان صدا و سیما داره هی دست رو دست میزاره چرا شبکه ورزش موقشه که اچ دی بشه چرا نمیشه باید از صدا و سیما پرسید شبکه نسیم شبکه 5 چرا صدا و سیما هیچ توجهی به نظرات بینندگان نداره چرا معترض هستیم به کیفیت تصویر بسیار خیلی پایین و به درد نخور شبکه ورزش و نسیم و شبکه 5 همکاران به سازمان صدا و سیما بگید اچ دی سازی شبکه ها رو آغاز کنن هر چه سریع همچنان منتظر هستیم شبکه ورزش اچ دی بشه از این بی کیفیت بودن تصویر خیلی پایین خلاص بشن دیدن شبکه ورزش تا اچ دی نشه دیدن نداره شبکه ورزش باید اچ دی شود هر چه زودتر
کد امنیتی رفرش

لوگوی شبکه های سیما

درباره ما

به وبسایت فناوری و تلویزیون دیجیتال (بزرگترین و تنها مرجع تخصصی اخبار دنیای تلویزیون) خوش آمدید...

تاسیس: 3 خردادماه 1392

منتظر نظرات سازنده شما مخاطبین عزیز هستیم

ارتباط با ما: ftdigital.ir@gmail.com

Designed By setupsite