فناوری و تلویزیون دیجیتال

درآمد میلیاردی شبکه سه، فقط در یک روز

عنوان بنر

درآمد میلیاردی شبکه سه، فقط در یک روز

یک ضرب و تقسیم ساده مدت زمان پخش و تعرفه آگهی‌های یک روز یکی از شبکه‌های صدا و سیما براساس مستندات سایت‌های خود سازمان، از درآمدهای میلیاردی برای یک روز در یک شبکه حکایت دارد.

در حالی که صدا و سیما کمتر به‌صورت شفاف از درآمدهای پیام‌های بازرگانی‌اش صحبت کرده است، حالا ما خودمان بر اساس اطلاعات سایت‌های صدا و سیما به عددهای شگفت‌انگیزی فقط برای یک روز رسیدیم. تنها آخرین روز دی‌ماه در شبکه سوم سیما را تنها ملاک قرار داده‌ایم. جزئیات اطلاعات نیز بر اساس داده‌های سایت شبکه ۳ و بازرگانی خود صدا و سیماست.

 

ــ به نام فوتبال، به کام تلویزیون

قدیمی‌ها در سرزنش جوانان برای تماشای فوتبال می‌گفتند پولش را افراد دیگر می‌برند و شما فقط حرص می‌خورید. حالا به‌جز فوتبالیست‌ها جاهای دیگر و آدم‌های دیگر هم هستند که از قبال فوتبال به سودهای آن‌چنانی می‌رسند. از شرکت‌های تبلیغاتی تا تولیدکنندگان لباس و پوشاک و شبکه‌های تلویزیونی. صدا و سیما یکی از آن جاهایی است که درآمد بالایی از فوتبال‌های داخلی و خارجی دارد، بدون اینکه توضیح دقیقی درباره این درآمدها ارائه کند. سال‌هاست که باشگاه‌های ایرانی به دنبال حق پخش بازی‌هایشان هستند و به نتیجه کامل و درستی هم نمی‌رسند. حالا همزمان با آغاز جام ملت‌های آسیا در امارات، شبکه‌های مختلف تلویزیونی و رادیویی، ویژه‌ برنامه‌هایی با این موضوع ساخته‌اند و پخش می‌کنند.

 

ــ ۱۳۷۰ دقیقه برنامه

برنامه‌های شبکه سوم سیما در بامداد یکشنبه ۳۰ دی‌ماه با « شب آفتابی» به مدت ۷۵ دقیقه آغاز شد. در این روز تا اذان مغرب، صدا و سیما به‌واسطه شهادت حضرت زهرا(س) منع آگهی داشته و پس از پایان اذان مغرب، تازه پخش پیام‌های بازرگانی خود را آغاز کرده است. طولانی‌ترین زمان یک برنامه غیرزنده در روز ۳۰ دی‌ماه به فیلم بادیگارد با ۱۰۴ دقیقه اختصاص می‌یابد که در نیمه‌های شب پخش شد. کمترین زمان برنامه هم به سرود جمهوری اسلامی یا دعای فرج با یک دقیقه تعلق دارد.

 

ــ قانون چه می‌گوید؟

در ماده ۲۴ تعرفه تبلیغات صدا و سیما و در موقعیت آگهی در بسته در بند الف آمده است: در برنامه‌های ورزشی درصد افزایش موقعیت آگهی با توجه به زمان پخش توسط اداره کل بازرگانی صدا و سیما تعیین می‌شود. بر اساس جدول شماره ۴۲، تعرفه قیمت پایه آگهی‌های تلویزیونی قبل از برنامه برای طبقه اول بر اساس هزار ریال، ۳۵۰ و طبقه ۳۵، ۸۰۵۰۰ (یعنی ثانیه ای ۸ میلیون تومان در شرایط خوب) می‌شود.

در این آیین‌نامه درباره آگهی‌های دعوت به تماشا این‌چنین آمده است: نرخ دعوت به تماشای قبل معادل ۲ برابر و بین معادل ۲ برابرِ قبل و بعد معادل ۸۰ درصد نرخ طبقه همان برنامه محاسبه می‌شود.

 

طبق جدول ۴۴ اداره بازرگانی، دی‌ماه ۴۰ درصد و بهمن‌ماه ۵۰ درصد ضریب دارند. یعنی هزینه آگهی در دی ماه در عدد ۱.۴ ضرب می‌شود.

اگهی بازرگانی

ــ بازی ایران و عمان

حالا با احتساب ساعت پخش برنامه «آسیا ۲۰۱۹» با اجرای محمدحسین میثاقی به اعداد عجیبی می‌رسیم. این برنامه که به پخش بازی تیم ملی ایران و عمان می‌پرداخت، از ساعت ۱۸ و ۴۴ دقیقه آغاز شد. قبل از آن حدود ۱۰ دقیقه آگهی پخش شده است. آخرین بخش از این برنامه نیز قبل از ساعت ۲۳ به پایان رسیده است. بر اساس اطلاعات سایت شبکه سوم جمع ساعت‌های روز یکشنبه برنامه «آسیا ۲۰۱۹» به حدود ۲۲۰ دقیقه می‌رسد اما مجموع زمانی که این برنامه برای شبکه سه پر کرد، نزدیک به ۳۰۰ دقیقه است. حدود ۸۰ دقیقه از زمان دیروز به آگهی و پخش اخبار کوتاه اختصاص یافته است.

 

ــ ضریب ۸۰۰ درصدی

مدیر یک شرکت تبلیغاتی که علاقه‌ای نداشت نامش منتشر شود در گفت و گو با «ایرناپلاس» گفت: ضریبها برای شرایط معمولی است و مثلا در مواقعی مانند بازیهای جام جهانی یا جام ملتهای آسیا ضریب هشتصد درصد می‌خورد. با این ضریب هزینه پخش پیامهای بازرگانی بین ثانیه ای ۷۰ میلیون تومان تا ۹۰ میلیون تومان نیز می‌رسد. البته این رقم مخصوص زمانهای خاص مانند بازی ایران و عمان می‌شود.

 

ــ زمانی برای شفافیت

اگر میانگین زمان پخش آگهی‌ها در یک روز غیرعزاداری محاسبه شود، به عدد ۶۰ دقیقه می‌رسیم؛ یعنی چیزی حدود ۶۰ دقیقه یا ۳۶۰۰ ثانیه از برنامه‌های روزانه شبکه سوم به تبلیغات تعلق دارد و حتی اگر رقم ۱ میلیون تومان را برای هر ثانیه در نظر بگیریم، صحبت از رقمی بیش از ۳ میلیارد تومان است. این تنها مربوط به یک شبکه است که البته مخاطبان زیادی نیز دارد.

 

در این زمان که صدا و سیما از دولت و سازمان‌های دیگر تقاضای شفافیت دارد، وقت آن رسیده است که خود نیز پیشقدم شود و به این شفافیت کمک کند. درآمدهای فوق‌العاده این سازمان چقدر هستند و کجاها خرج می‌شوند؟ چرا عدد دقیق و درستی ارائه نمی‌شود؟ گلایه از کاهش بودجه در حالی که زمان‌های زیادی از شبکه‌های تلویزیونی به آگهی اختصاص یافته است، چه خروجی دارد؟

منبع:ایرنا

لایک : 0
نظرات برای این مطلب
 • 1397/11/10 - 11:30
  با سلام، پیامی مخصوص برای ریاست و کلیه اعضای کارکنان صداوسیما، امسال اگر فرستنده سوم دیجیتال ابهر راه اندازی نشود دیگر نه باید درخواست و منت کشی کرد!!!!!! و نه پرسش،بلکه باید اقدام عملی و جهادی کرد و به همه مردم هم پیشنهاد داد تا ماهواره بخرند. درودفراوان بر ماهواره و لعنت بر دیجیتال اگر در دهه فجر امسال فرستنده سوم و جدید شهرستان های ابهر و خرم دره و هیدج و طارم و صائین قلعه راه اندازی و روشن و نصب و افتتاح نگردد. امید است مسؤلین به به مطالبات و پرسش های برحق مردم پاسخگو باشند!!!!!! تشکر
  پاسخ : سلام.
  موافقم
 • 1397/11/08 - 11:47
  با سلام،فرستنده سوم شهرستان های مربوط به ابهر و خرم دره و هیدج و صائین قلعه امسال در دهه فجر راه اندازی خواهد شد یا خیر؟ با تشکر
  پاسخ : سلام مشخص نیست باید صبر کرد
 • 1397/11/03 - 12:23
  سلام طرحهای فنی صدا و سیما که دهه فجر امسال افتتاح ميشه نام ببرین فرستتده سوم دیجیتال شهرستانها افتتاح ميشه تشکر واقعا سایت شما زیباست
  پاسخ : دقیق مشخص نیست
 • 1397/11/03 - 11:22
  سلام چرا شبکه جام جم روی فرستنده دیجیتال پخش نميشه آیا قرار شبکه سپهر روی فرستنده دیجیتال بیاد ممنون که وقت میذارین
  پاسخ : سلام.
  شبکه جام جم بعلت نبود ظرفبت و نداشتن اولویت پخش دبجیتالی نداره و طبق شنیده ها قرارهست شبکه سپهر به فرستنده سوم اضافه بشه
 • 1397/11/02 - 19:51
  سلام خسته نباشید آیا در دهه فجر صدا سیما طرح فنی وفرستنده دیجیتال ملی واستانی افتتاح میکند ممنون
  پاسخ : سلام
  همانند سالهای گذشته طرح هایی برای افتتاح داره
 • 1397/11/02 - 16:17
  همکاران عرض چند نکته نکته اول سازمان باید شبکه ورزش رو کلا اچ دی کنه تا از این بی کیفیتی بودن شبکه ورزش کلا خلاص شویم سازمان باید شبکه نسیم رو کلا اچ دی کنه همکاران خسته شدیم از این بی کیفیت بودن تصویر شبکه ورزش و نسیم همکاران چرا هیچ اقدامی نمیشه همکاران هر چه سریع اقدام کنید برای اچ دی کردن شبکه ها
کد امنیتی رفرش

لوگوی شبکه های سیما

درباره ما

به وبسایت فناوری و تلویزیون دیجیتال (بزرگترین و تنها مرجع تخصصی اخبار دنیای تلویزیون) خوش آمدید...

تاسیس: 3 خردادماه 1392

منتظر نظرات سازنده شما مخاطبین عزیز هستیم

ارتباط با ما: ftdigital.ir@gmail.com

Designed By setupsite